Dlaczego Facebook zablokował link do mojej strony WWW?

Problem z adresem URL, Facebook blokuje przesyłanie - CO ROBIĆ? Jeśli nie możesz przesłać komuś linka do swojej strony WWW w komunikatorze Facebook lub Twoje reklamy przestały się wyświetlać z uwagi na komunikat bezpieczeństwa, to ten post jest dla Ciebie! Powody blokady oraz rozwiązania.

Dlaczego Facebook blokuje linki do WWW?

Oczywistym powodem blokady linków jest tworzenie i propagowanie treści łamiących prawo i zakazanych w regulaminie Facebook-a.
Jednak zakładam, że nie jesteś osobą nakłaniającą do przemocy, do rasizmu czy nie publikujesz na swojej stronie nielegalnych filmów pornograficznych. Dla takich twórców polecam inne miejsca i treści ( głównie Kodeks Karny i Ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r) 😉

Jednym z częstszych powodów blokady Facebookowej na URL jest SPAM czyli niechciane lub niepotrzebne wiadomości.
Czy Ty spamujesz za pośrednictwem swojej strony? Oto jest pytanie!
Często spotykam się z tym, że użytkownicy social-media nie do końca rozumieją zjawisko jakim jest spam a przez to obce są im algorytmy, które ze Spamem walczą.

*Więcej o spamie pisałem w artykule:

No więc jak można spamować na Facebook-u? Głownie chodzi tutaj o Grupy na Facebook, które często zalewane są niepotrzebnymi informacjami: dowcipami, docinkami no i reklamami. Wielu użytkowników nie rozumie, że wklejanie tego samego linku po kilka razy w jednej grupie, to praktycznie samobójstwo. Nie polecałbym również praktyki polegającej na wciskaniu swojego nowo-napisanego artykułu na bloga w każdą grupę tematyczną lub do każdej dyskusji w komentarzach. Algorytmy do wyłapywania Spamu wyczulone są na takie działania.

Inną przyczyną blokady Twojej strony przez Facebook może być brak protokołu SSL (Transport Layer Security) czyli certyfikatu bezpieczeństwa, który w dużym skrócie, możesz poznać po dopisce "https" przed adresem URL swojej strony. Strony które nie mają tego certyfikatu (czyli te z przedrostkiem http - bez "s") oraz DNSSEC (ang.DNS Security Extensions) - rozszerzenie systemu DNS mające na celu zwiększenie jego bezpieczeństwa. DNSSEC zapewnia uwierzytelnianie źródeł danych (serwerów DNS) za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych.

Trochę może to być bełkot techniczny ale częstym przypadkiem zablokowania Twojej strony przez Facebook jest przechwycenie Twoich DNS przez kogoś innego a tym samym przekierowanie na zupełnie inną stronę niż Twoja! Powyżej, znajdziesz przykład takiego przekierowania, które pewnie i tak już kiedyś widziałeś...
Taki reklamy i przekierowania nie są zgodne z regulaminem Facebook i są prawdziwym spamem. Co prawie na 100% równa się z zablokowaniem Twojej strony.

Jak sprawdzić czy moja strona jest zablokowana przez Facebook?

Często bardzo trudno jest stwierdzić, że nasz serwis został zainfekowany. Pierwszym sygnałem może być spowolnienie ładowania strony i pobierania jakichś elementów z nieznanych nam zewnętrznych serwerów. Jeśli jednak Facebook zablokował Twoje linki to jest to wyraźny sygnał, że ten problem wystąpił. Najłatwiej upewnić się wklejając link na stronie https://developers.facebook.com/tools/debug/

Jeśli zauważysz komunikat taki komunikat to co robić dalej?

Jak odblokować swój URL?

Jeśli padłeś ofiarą ataku i Twoja strona jest zainfekowana to przede wszystkim nie panikuj. Bardzo rzadko zdarza się, że takie działania są wymierzone w Ciebie lub Twój serwis czy sklep, więc najczęściej nie mają na celu zniszczenia Twojej strony tylko wykorzystanie jej do własnych celów. Dlatego taki "niechciany kod z wirusem" jest ukrywany i naczęściej tylko nieznacznie wpływa na ogólne działanie Twojej strony.
W większości przypadków wszystko uda się naprawić!
Jak? Już tłumaczę!

Poinformujmy o problemie firmę hostingową oraz osobę zarządzającą Twoją stroną WWW.

Kiedy już uporasz się z problemem czas zgłosić swój adres URL do Facebook poprzez odpowiedni formularz, który znajdziesz pod linkiem: https://www.facebook.com/help/contact/571927962827151

Należy opisać całą sytuację oraz zapewnić, że niechciany wirus został już usunięty a strona została zabezpieczona na przyszłość. Dobrze jest też podać link do zablokowanej witryny.
Zalecałbym jednak zgłosić sprawę klikając bezpośrednio w link zgłoszenia, który podsuwa nam Facebook podczas próby wysyłania zablokowanej strony przez komunikator Messenger.

Podsumowani i porady na przyszłość